Tippek hajóbérléshez

Minden, amit tudni kell a hajófoglalás előtt

Hajó kiválasztása

A hajó mérete az egyik legalapvetőbb a kiválasztáskor, hiszen döntő az ár szempontjából, valamint ez határozza meg, mekkora életterünk lesz a vitorlástúrán. Ehhez az alábbi kérdéseket kell feltennünk:

  • Hányan leszünk összesen a fedélzeten?
  • Mennyire fontos a kényelem?
  • A franciaágyas kabinokban „párok” lesznek, vagy lesz aki külön kabint szeretne? 
  • Kikötőkben vagy horgonyon, bóján töltjük majd az éjszakákat?
  • Hány "segítő kézre" számíthat a skipper?

A fő szempont a kabinok és fürdőszobák száma, mérete. A kabinok számát a hajó legénységének megfelelően válasszuk meg! Bár a szalon is alkalmas alvóhelynek, mégis érdemesebb meghagyni eredeti funkciójában, közösségi térnek. Így „vészhelyzet” esetén (horkolás, tengeribetegség, álmatlanság) marad tartalék hely, és az éjjel sokáig beszélgetők sem zavarják társaikat az alvásban.

A négykabinos típusoknál két jellemző változattal találkozhatunk. A két hátsó kabin elhelyezkedése szinte mindenhol azonos, de az orrkabin lehet osztott vagy emeletes ágyas. Osztott orrkabin esetén két kisebb, de franciaágyas kabinunk van, az emeletes ágyas kabin kisebb teret, de szeparált alvási lehetőséget nyújt.

A fürdőszobák száma inkább csak a hosszabb utak, vagy a horgonyon töltött éjszakák során válnak igazán fontossá, hiszen ha marinákban töltjük az éjszakákat, akkor tiszta, jól felszerelt vizesblokkok állnak a hajósok rendelkezésére.

A nagyobb hajók nagyobb rudazatot, nagyobb felületet, ezek pedig nagyobb erőket jelentenek, amik kezeléséhez szintén nagyobb erőre lesz szükség. Nem árt figyelembe venni, hogy lesz-e a legénység között olyan, aki tud segíteni a kötélmunkákban, a vitorlák kezelésében.

Érdemes átgondolni, mire is lesz valójában szükségünk, hiszen azonos típusú hajókat más és más áron bérelhetünk a flották eltérő felszereltsége miatt.

Chartercégenként ugyanis változhat, mi számít az alapfelszereltségnek, és miért kell extra felárat fizetnünk. Továbbá másra lesz szükségünk, ha minden estét horgonyon töltünk, és másra, ha marinában. Horgonyzóhelyen 220V hiányában nem sokat ér a mikrohullámú sütő, a dingi külmotorjáért pedig teljesen feleslegesen fizetünk, ha egyszer sem használjuk, mert minden éjszakát kikötőben töltünk.

Ha bőszeles vitorlát szeretnénk bérelni, tájékozódni kell előtte, mert nem minden hajóhoz áll rendelkezésre spinnaker vagy gennaker.

Online keresőnkben szűrhetünk a találatok között a hajók különleges felszereléseire is, ha pl. klímára, generátorra, édesvízkészítőre lenne szükségünk a hajózás során.

Bár mindkettő ugyanazt a célt szolgálja, mégis két különböző világ. Mindkettőt ki kell próbálni! Az egytestűvel a költség kevesebb, a vitorlázás élményünk viszont több lesz, mint a katamaránon, ahol még vitorlázva is nehéz megszokni a "raklap" jellegű mozgást. A drágább bérleti díjért ugyanakkor verhetetlen kényelem is jár!

Trópusokon csak a katamaránt javasoljuk, mert ott minden előnyét ki lehet használni: A hatalmas fedett hátsó fedélzet véd az erős napsütéstől és a trópusi esőtől is. Az orrban a trambulin extra kényelmes éjszakai alvóhely. A vízhez pedig két, széles lépcsőn is le tudunk jutni. 

Amikor csak lehet... Amennyiben az adriai főszezonban szeretnénk hajózni, célszerű időben (akár fél évvel az utazás előtt) lefoglalni a hajót, hogy a korai foglalás kedvezményével ellensúlyozhassuk a magas főszezoni árat.

Érdemes ezen kívül folyamatosan böngészni online keresőnket, ahol a kedvezményeket naponta frissítjük. A hírlevelünkre feliratkozott ügyfeleinket folyamatosan értesítjük a legjobb ajánlatainkról, hogy le ne maradjanak az akciókról.

Ne felejtsük, hogy az Adrián kora tavasztól késő őszig tart a szezon, tehát márciustól novemberig lehet vitorlázni. Elő- és utószezonban akár kevesebb, mint féláron! Amikor már a mediterrán térségben is beköszönt a tél, akkor a trópusi desztinációkat tudjuk ajánlani.

A legjobb hajó az, amivel tudunk hajózni. Persze - ahogy az általánosságban is igaz -, a hajók között is léteznek divatos modellek, és kevésbé azok. Egy-egy felkapott modell ára kiugróan magas lehet a piacon, és felfokozott érdeklődéssel várják megjelenésüket.

Nem elhanyagolható szempont továbbá, hogy egy sportos, érzékeny típust választunk, „spártai” belsővel, vagy egy magas komfortfokozatáról ismert népszerű hajót kifogástalan bútorzattal, jól felszerelt konyhával.

A hajó menettulajdonsága és kényelmi szolgáltatásai is különböznek katamarán vagy egytestű hajó esetében.

A hajó életkora a legfontosabb tényező az ár tekintetében.

A vadonatúj hajó jelentősen drágább, mint a típus 6-10 évvel korábbi modellje, ez nem kérdés. Amennyiben olyan chartercégtől bérlünk, ahol magasak a karbantartásra vonatkozó előírások, ott nem fogunk csalódni a hajó nautikai képességeiben az olcsóbb, idősebb hajók esetében sem.

Az esetleges esztétikai hiányosságok (kopások, mattulások) mellett a legszembetűnőbb különbség talán a technikai megoldásokban lesz, elsősorban a műszerezettségben, hiszen az új hajókon a legfrissebb fejlesztésekkel találkozhatunk. A hajók vitorláit általában ötévente cserélik, és a felújítás (csere) tényét online keresőnk találati listájában is jelezzük.

A yacht charter ágazatnak ugyan nincs hivatalos „fekete listája”, mint a repülésben, de a bérlői visszajelzések és a szakmai fórumok információi mindenképp irányadóak lehetnek, melyekkel segítjük ügyfeleink választását..

Foglalási rendszerünkben kizárólag minősített (certified) szolgáltatók szerepelnek, akik megfelelnek az összes jogi, műszaki, biztosítási és a szolgáltatáshoz szükséges további követelményeknek.

Bár a chartercégek árai megközelítőleg azonosak, mégis érdemes figyelni honlapunkon az időszakos akciókat. Ha megtaláljuk „kedvenc” chartercégünket, megéri hűségesnek lenni egy hozzájuk, hiszen a visszatérő bérlők 5% engedménye rajtunk keresztül is érvényesíthető.

A hajóbérléshez a hajózási terület országa által elismert, érvényes hajóvezetői engedély, és a hajózási körzetnek megfelelő rádiós képesítés szükséges.

A legtöbb chartercég már a foglaláskor bekéri a szükséges dokumentumok másolatát. A Horvátországban elfogadott képesítések listája letölthető a oldalunkról a Hasznos linkek között.

Amennyiben képesítésedet nem találod a táblázatban, vedd fel velünk a kapcsolatot, hogy egyeztessünk a chartercéggel és szükség esetén a hajózási hatósággal. Sajnos a magyar képesítést kiállító hivatal neve az elmúlt évtizedben többször is változott, ami miatt sokszor további egyeztetésre van szükség az chartercéggel. 

Sok chartercég a képesítés helyett - vagy azon kívül - nyilatkozatot kér a hajózási tapasztalatról, ahol be kell számolnunk, hogy hol, mikor, milyen hajóval hajóztunk korábban, és ezt szükség esetén igazolni is kell tudni!

A hajóbérlésnek nem feltétele a hajóvezetői engedély, csak a hajóvezetésnek.

Elég, ha van a csapatban érvényes képesítéssel rendelkező személy, aki vállalja a skipper szerepét. A hajóvezetés felelősség és munka, ha nem is munkavállalás. A skipper egy személyben felelős a hajóért és a legénységért, ezért a hajón tartózkodók mindenben kötelesek az utasításait követni, a skippernek pedig felkészültnek és hajózásra alkalmasnak kell lenni.

Igény esetén skippert is tudunk biztosítani hajóbérléshez, amennyiben a társaság tagjai közül senki nem rendelkezik érvényes hajóvezetői képesítéssel, vagy megfelelő rutinnal. A chartercégek is vállalják skipperek közvetítését bérbe adott hajóikhoz 150-200 Euro/nap + ellátás ellenében, általában angol nyelvtudással. S hogy melyik a jobb választás, a magyar skipper vagy a helyi? Horvátországban egy helyi skipperrel lehet, hogy nehezebben, hűvösebben indul a kapcsolat, de nincs előttük akadály, az biztos! Ezt a magyar skipperek tudják a legjobban, akikkel a hajózó társaság könnyebben szót ért, de helyismeretben, kapcsolatrendszerben nem olyan jó, mint egy helyi.

Örömmel segítünk találni hajóstársakat azoknak is, akik szívesen csatlakoznak egy-egy túrához. Ebben az esetben töltsd ki ajánlatkérő űrlapunkat, és jelezd, hogy hajóstársakat keresel.

Mostantól már elérhető a tört hetes funkció foglalási rendszerünk online keresőjében is!

Egyre több a lehetőség a rugalmas foglalási időszakokra, bár a főszezonban a legtöbb horvát chartercégnél kizárólag a jól bevált szombattól szombatig periódusra lehet bérelni. Több cég viszont kifejezetten hirdeti a „tört hetes” lehetőségeket hétvégére, és hétköznapokra, vagy a 10 napos periódust, de kínálnak szerdától-szerdáig lehetőséget is!

A keresőben beállítható bármilyen napra és időtartamra a keresés, de a maximális találati számhoz célszerű a szokásos, szombattól szombatig időszakot választani! Ettől eltérő foglalási szándék esetén kérjetek ajánlatot tőlünk.

Trópusi úti céljainkon szinte mindenhol szabadon választható a hajó átvételének és leadásának időpontja.

Több chartercégeknél is van rá lehetőség, sőt, néhány esetben extra felár nélkül!

Ezeket a hajókat már online keresőnkben is megtaláljátok, ha a "Foglalási lehetőségek" szűrői között bekapcsoljátok a "One-way ajánlatok" szűrőt. Azokban az esetekben, ahol az extra szolgáltatások között megtalálható az egyirányú opció, ott feltétlen tájékozódjatok a részletekről. Ilyen pl. a one-way felár, és egyéb költségek, a kaució sorsa, vagy az utazás, transzfer lehetősége.

Amerre kedvünk tartja, és a hajó regisztrációja engedi.

Ha el szeretnénk hagyni a hajóbérlés országának vízterületét, azt a chartercégnek jelezni kell még a foglalás véglegesítése előtt, hogy megfelelő engedélyekkel és biztosítással rendelkező hajót bérelhessünk és probléma nélkül érjük el úti célunkat. Ezen kívül frissítsük fel a lobogóviselés, rádiózás és a bejelentkezés általános szabályait.

Hajó foglalása

A Yacht Charter Guru foglalási rendszerének és online hajókeresőjének használatával több ezer hajó adatai érhetők el, lehetővé téve a gyors, kényelmes és biztonságos online hajóbérlést. Célunk a legmagasabb szintű felhasználói élmény, a biztonságos és átlátható foglalási folyamat megteremtése.

A foglalást intézheted önállóan, online keresőnk segítségével, vagy kérheted segítségünket.

Ha még nincsen pontos elképzelésed, vagy idegenkedsz az online kereséstől, akkor kérj ajánlatot! Az űrlapon megírhatod elképzeléseidet az időpontról, az úti célról, esetleg a hajótípusról, hogy segíthessünk megtalálni a legmegfelelőbb lehetőséget.

Az online kereső használatával saját magadnak állítod össze az ajánlatokat, önállóan válogatva a legnagyobb hazai online kínálatban szereplő hajók közül, míg meg nem találod amit kerestél.

Foglaláskor megküldjük a végleges ajánlatot, a szükséges dokumentumokat és a szerződést, melynek elfogadását az első fizetési részlet kiegyenlítése véglegesíti. A hajó bérleti díját és egyéb, előre fizetendő tételeit két részletben (jellemzően a 50-50%) kell kifizetni banki átutalással. Az első részlet a foglalástól számított három banki napon belül, a hátralevő részt legkésőbb a hajózás megkezdése előtt hat héttel esedékes. 

Ha a foglalás véglegesítéséhez több időre lenne szükséged, javasoljuk az ingyenes opciós foglalás lehetőségét, mellyel néhány napra bebiztosítható a hajó, mivel lejáratáig más nem foglalhatja le. 

Nehéz összehasonlítani a két legnagyobb kedvezményt jelentő időszak előnyeit és a hátrányait, de a legfontosabb szempont a tervezhetőség: ha időben foglalunk, válogathatunk a hajókból, és lesz egy biztos foglalásunk, kedvező áron, egy általunk választott kikötőből. Last minute esetén azt kapjuk, ami maradt. Persze lehet, hogy nagy kedvezménnyel, de nem tudunk tervezni a hajó típusával, korával, árával, de még az indulási kikötővel sem.

Keresőnk felhasználóbarát, használata egyszerű. 

A keresés a főoldalról az indulási kikötő, hajóátvételhajóleadás adatainak megadásával indítható, valamint tovább pontosítható a hajó kategória (vitorlás, katamarán, motoros, jet ski, stb.) és a kabinok számának megadásával. A találati lista szűrőinek beállításával tovább finomíthatjuk a keresési eredményeket.

Bár az online rendszerben is van lehetőség rugalmas foglalási időszakokra, elsősorban szombattól szombatig terjedő időszakra javasoljuk a keresést. Az ettől eltérő igényeket (pl. trópusi desztinációk esetén) kérjük írásban jelezni, hogy segíthessünk.

A találati lista elemei között csak a hajók legfontosabb alapadatai találhatók. A Részletekre kattintva tekinthető meg a hajó részletes adatlapja, ahol megtalálható a hajó alapfelszereltsége, valamint a rendelhető extra szolgáltatások és felszerelések listája az árakkal.

A „Foglald le!” részben lehetőségünk van más időpontra is megnézni az árakat, illetve, ellenőrizni, hogy szabad-e a hajó. Az új időpontok megadása után az „Új időpont frissítése” gomb megnyomása után kapjuk meg az új keresési eredményt.

A Yacht Charter Guru hajókeresőjének használata nyilvános, mindenki számára elérhető, ám bizonyos funkciók (e-mail ajánlat létrehozása, foglalás), csak felhasználói fiók létrehozásával lehetséges.

Az ajánlatok, foglalások, és az azokkal kapcsolatos ügyintézéshez szükséges személyes adatok kezeléséhez a hatályos GDPR előírásoknak megfelelően személyes fiókra lesz szükség. A fiók az ajánlatkérési vagy foglalási folyamat során, illetve a „Regisztráció” menüpont alkalmazásával nyitható meg és aktiválható.

Foglaláskor a fiók tulajdonosa a „Cockpit - Irányítópult” oldalon látja foglalásait, opcióit és ajánlatait.

A „Foglalási adatlap” oldalon kezelhető az adott foglalás. Itt találhatók az ajánlat, opció vagy foglalás adatai. Innen nyitható meg a hajó részletes adatlapja, itt követhető a foglalás és a fizetés állapota. Itt találod a díjbekérőt, innen indíthatod a fizetéseket, akár bankkártyával is, és itt töltheted fel az utaslistát is.

A „Hajó adatlap” tartalmazza a hajó részletes adatait fotókkal a hajó fedélzetéről és belsőjéről, valamint elrendezéséről, továbbá a felszerelés listájával. Itt található a rendelhető extra felszerelések és szolgáltatások listája is a pontos árakkal, valamint a hajó bérleti díjának és megrendelt extráinak teljes fizetendő ára és fizetési ütemezése is.

A  „Hajó adatlap” nyilvános, továbbítható a hajóstársaknak, a többi oldal azonban csak a fiók tulajdonosa számára érhető el.

Regisztrált, felhasználói fiókkal rendelkező ügyfeleink jogosultak az email ajánlat használatára, mellyel egyszerűen lehet a csapattársakat tájékoztatni a hajóbérlés feltételeiről, a hajó valamennyi paraméteréről. Ez, a yacht charterben kialakult funkció leginkább a webshopok ajánlatkosarára vagy a kedvencekre hasonlít.

Több hajóról is kérhetünk email ajánlatot, ezek számát a szívecske piktogram jelzi a menüsorban. Az összegyűjtött email ajánlatainkat a „Cockpit - Irányítópult” menüpontban, vagy a szívecske ikonra kattintva találjuk, a „Kiküldése váró ajánlataim” alatt. Ezekről a „Részletek” gombbal megnyithatjuk az ajánlat részleteit és a Hajó adatlapját, ahol már előzetes információt is kapunk a fizetés feltételeiről, ha lefoglalnánk a hajót.

Az ajánlatokat kiküldhetjük a fiókban megadott saját email címünkre, ahonnan továbbíthatjuk csapattársainknak. A Hajó adatlapja publikus, tehát bárki szabadon megnyithatja, azonban a foglalási részletek kizárólag a fiók tulajdonosának tekinthetők meg. Az email ajánlat kiküldésével egyidejűleg üzenet küldhető a Yacht Charter Gurunak a foglalással kapcsolatban.

Bármikor kiküldhetjük ismét korábbi ajánlatainkat is, de ugyanitt láthatjuk korábban lefoglalt hajóinkat, illetve opciós foglalásainkat.

Amennyiben bármelyik hajó ajánlata elnyerte tetszésedet, de még további időre van szükséged, hogy egyeztess csapattársaiddal a végleges döntésről, kérj ingyenes opciós foglalást!

Ekkor a kiválasztott hajó opciós státuszba kerül, tehát mások számára nem lesz elérhető, a keresőrendszerekben nem is lesz látható szabad hajóként. 

Az opció az ügyfélre nézve kötelezettségekkel nem jár, a chartercég azonban garantálja az opciós foglalásban rögzített feltételeket. Az opció lejártáig (3-5 nap) a hajót csak az opció tulajdonosa foglalhatja le, de a határidő lejárta után a hajó visszakerül a foglalható, szabad hajók közé.

Opciót csak a Yacht Charter Guru hozhat létre, tehát opciós igényt e-mailben vagy telefonon keresztül lehet leadni.

A hajó foglalásának megerősítése kizárólag írásban történhet vagy online foglalási rendszerünkön keresztül az alábbiak szerint:

A Lefoglalom gombra kattintva történik a foglalás rögzítése

  • Közvetlenül a találati lista részletes adatlapjából
  • Foglalás Részleteiben
    • Korábban lekért és kiküldött email ajánlatból
    • A Foglalásaim oldalról a korábbi ajánlat megnyitásával

Korábban létrehozott ajánlat esetén csak akkor jöhet létre foglalás, amennyiben a hajó még elérhető!

A foglalást követően megküldjük emailben a Foglalási visszaigazolást és a chartercég tájékoztatóját az általános szerződési feltételekről. A szerződés megismerésének és elfogadásának tényét a foglaláskor bejelölt check-box és az első részlet kifizetése jelenti. A hajó átvételekor a szerződő felek személyes jelenlétekor aláírásukkal látják el a szerződést. Egyes chartercégek már a foglaláskor kérik a szerződés aláírását és a szkennelt szerződés emailben elküldését.

A foglalás kötelezettséget keletkeztet, azaz fizetési kötelezettséggel jár. Ennek elmulasztás estén a chartercég a foglalást törli, késedelmes fizetés estén törölheti, és lemondási díjat számít(hat) fel.

A charter teljes ára tartalmazza a hajó bérleti díját és felszereléseinek használati díját, a hajózási engedélyeket a hajó felelősség-biztosításával, valamint a transit log árát. Bizonyos tételek (idegenforgalmi adó, kötelező és/vagy választott extrák, takarítás, parkolás stb.) a hajó átvételekor a helyszínen fizetendők készpénzzel, vagy bankkártyával, amennyiben a szerződés így rendelkezik. Az előre, illetve a helyszínen átvételkor fizetendő tételek listáját már az ajánlat is tartalmazza.

Nem tartalmazza charter ára a vendégéjszakákat, az üzemanyagköltséget, továbbá az étkezések és az utazás költségeit, és a hajóvezető díját, illetve a hajózás során felmerülő egyéb költségeket, kivéve, ha azok a charter szerződésben megrendelt és kifizetett szolgáltatások (pl. személyzet, ellátás, stb.).

Tulajdonképpen a hajó bérleti díján felüli „induló költségek”, avagy kötelező extra. Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy a hajó hajózásra való alkalmasságának ellenőrzését, a gáz- és víztartályok feltöltését, az ágyneműk cseréjének, és a hajóátadás előtti takarításnak és a check-in, check-out költségét tartalmazza.

A Transit log ára hajómérettől is függ, chartercégenként is változik. Ára 100-250 Euró/foglalás, de attól függően, hogy a kötelező elemeken felül mit tartalmaz (pl. ingyenes külmotor, kaució biztosítás, esetleg welcome drink), sokkal több is lehet. Bonyolítja a dolgot, hogy több néven is találkozhatunk a Transit loggal: Charter Pack, Welcome Pack, Comfort Package. A transit log szinte mindig külön tételként jelenik meg a hajó bérleti díja mellett. Ennek nem a ügyfelek összezavarása a célja, hanem az eltérő adómérték, és a chartercégtől független alvállalkozók miatt kell külön kezelni.

Legtöbbször a hajó átvételekor fizetendő a báziskikötőben készpénzben vagy bankkártyával.

Kötelező extra általában csak egy lehet, a Transit log, bár van olyan cég, aki ezt is szétbontja több tételre. Választható extra minden olyan felszerelés vagy szolgáltatás, ami nem tartozik alapértelmezetten a hajóhoz.

Alapfelszereltségben is lehet két azonos modell között különbség, de azokat nem lehet hetente ki- és be-, fel- és leszerelni. Ilyen pl. a latnis vagy roll nagyvitorla, vagy egy klíma, esetleg egy teak burkolat.

Azonban a felszerelések között rendelhető külmotor, bőszeles vitorla, vagy a mostanában oly népszerű SUP. Szolgáltatások közül legtöbb helyen rendelhető kaució biztosítás, korai hajóátvétel vagy éppen plusz ágynemű legénységcseréhez.

Az extra szolgáltatások és felszerelések minden hajó adatlapján megtalálhatók az árakkal együtt. Chartercégenként eltérő lehet, hogy mit adnak alapárban a hajóhoz, és miért kell felárat fizetni. Az extrákat mindig előre kell megrendelni és visszaigazoltatni, a fizetés történhet előre vagy a hajó átvételekor a helyszínen.

A kaució anyagi biztosíték arra a nem kívánatos esetre, ha a hajózás ideje alatt a bérelt hajót kár éri, legyen az sérülés, vagy felszerelésében keletkezett bármilyen veszteség vagy esetleg harmadik félnek okozott kár.

A chartercégek a kaucióból tudják szankcionálni a szerződés megszegését is, pl. késés, tankolás elmulasztása, kifizetetlen kikötődíj, stb.  

A kaució mértéke hajónként és a chartercégenként változó, a pontos összeget már az ajánlat is tartalmazza. A kaució a hajó átvételekor fizetendő készpénzben vagy bankkártyával. A kaució kiváltható kaució biztosítással, ami lehet önrész nélküli vagy önrésszel, azaz csökkentett letéttel.

További információ

A hajó kauciójának befizetése helyett vagy az összeg mérséklésére választható a kaució-biztosítás (deposit insurance, damage waiver), ami két módon köthető:

  • Önrész (letét) nélkül – nyilván magasabb díjért
  • Csökkentett letéttel – alacsonyabb díjért.

A kaució-biztosítás fizethető

  • helyszínen, készpénzben a megadott valutanemben vagy bankkártyával
  • előre, a hajó bérleti díjával és az egyéb megrendelt extrákkal együtt

A feltételekről azonban minden esetben még a foglalás előtt tájékozódni kell.

Mindig megéri kaució-biztosítást kötni? Nem.

Vegyünk egy példát: a hajó kauciója 3.000 Euro lenne, a kaució biztosítás ára 200 Euro, plusz 500 Euro csökkentett letét. A charter egy SUP evező törésével ért véget. A chartercég 95 Euro összeget vont le a csökkentett depositból, így a veszteség a biztosítási díjjal együtt 295 Euro volt. Kaució biztosítás nélkül csak 95 Euro lett volna. Viszont akkor a teljes 3000 Euro depositot össze kellett volna gyűjtenünk. 

Természetesen soha nem úgy futunk ki, hogy eltervezzük a káreseményeket, és azok mértékét. A csapatnak közösen kell döntenie, hogy a biztonságra játszanak és kaució biztosítást kötnek, vagy anélkül hajóznak - hiszen az esetleges károkat is közösen kell viselniük.

A hajó bérleti díja és az előre fizetendő egyéb felszerelések, szolgáltatások ára két részletben fizethető. Az első részlet a foglaláskor esedékes, amely véglegesíti a foglalást. A második részlet a hajóátvétel időpontja előtt 6 héttel esedékes.

Ha a hajóátvétel időpontja a foglalástól számított 6 héten belül van, a bérleti díj egy összegben fizetendő.

A helyszínen fizetendő, további megrendelt felszerelések és szolgáltatások fizetési módjáról (valutanem, elfogadott kártya típusa) a chartercég rendelkezik. Egyes célországokban idegenforgalmi adó megfizetése is kötelező a charter esetén.

Fizetési módok:

Bankkártyás fizetéshez átirányítjuk a CIB Bank 256 bites TLS titkosítással ellátott fizetési oldalára, ahol biztonságosan kifizetheti az adott részletet. A tranzakcióról visszaigazolást küldünk a sikeres fizetés esetén, illetve sikertelen fizetéskor megküldjük a bank üzenetét a hiba jellegéről. A bankkártyás fizetéssel kapcsolatos további információ: Fizetési tájékoztató, GyIK

Banki átutaláshoz az összes szükséges adat megtalálható a Foglalási adatlapon a Fizetési részletek alatt a Díjbekérőre kattintva. A banki átfutási idő miatt kérjük, a banki bizonylat másolatát az utalásról emailben elküldeni.

Készpénzes fizetés bármelyik CIB Bank fiókban lehetséges, a befizetés közleményében a foglalási szám megadásával. A Yacht Charter Guru számlaszáma megtalálható a Díjbekérőre kattintva.

Minden egyes befizetést emailben visszaigazolunk, illetve a személyes fiókban nyomon követhető a foglalás és a fizetések állapota.

A foglalás csak lemondási díj ellenében mondható le. Általános lemondási feltételek szerint a lemondási díj a check-in előtt 42 napig az előre fizetendő tételek 50%-a, azt követő lemondás esetén a 100%-a. Az ettől eltérő lemondási feltételeket az egyes foglalások visszaigazolásával együtt csatoljuk.

A foglalások módosítása közös megegyezéssel, díj ellenében történhet.

2020 óta a Covid-19 helyzet miatt, több chartercégnél is Különleges foglalási- és lemondási feltételek kerültek bevezetésre, új, rugalmas és ingyenes átfoglalási lehetőségekkel. Ezek a szabad kapacitások és a foglalási időszakok esetleges árkülönbözeteinek figyelembe vételével vehetők igénybe.

Ezekről a szolgáltatásokról az Ügyfél a foglalás előtt tájékozódhat általánosságban a Covid-19 tudnivalók és foglalási feltételekben.

Hajóbérléskor a foglalás visszaigazolásával együtt megküldjük az adott hajót üzemeltető chartercég tájékoztatóját az általános szerződési feltételekről és a különleges foglalási- és lemondási feltételek részletes leírását. Amennyiben egy hajóhoz nem adott ki a chartercég különleges (Covid-19) foglalási és/vagy lemondási feltételeket, úgy kizárólag az általános szerződési feltételekről szóló tájékoztatóban foglaltak az irányadók.

Ahogy általában a hajózásban, a szerződés nyelve jelen esetben is az angol.

A váratlan helyzet miatti veszteségek elkerülhetők, útlemondás biztosítás megkötésével, mely elháríthatatlan események által meghiúsult utazás esetén téríti a keletkezett anyagi károkat.

Hajó átvétele

Utaslista (crew list)

A tengeri hajózásnál kötelező a teljes hajózó legénység adatainak megadása. Az utaslista online feltöltése a hajó előre fizetendő tételinek teljes kiegyenlítése után lehetséges. A hajón tartózkodó személyeknél annak az érvényes úti okmánynak kell lennie, amelyiket az utaslistán megadtak! 

Boarding Pass

A hajó átvételére szolgáló dokumentum, amelynek kiállítása jelzi, hogy a hajó előre fizetendő tételinek teljes kiegyenlítése és az utaslista feltöltése megtörtént, a hajó átvehető. Egyes chartercégek nem állítanak ki Boarding Pass-t, a hajó átvételekor elfogadják a foglalási visszaigazolást vagy az Ügyfél személyazonosságának igazolását.

Képesítések

Bár az utaslistával együtt kell feltölteni a hajóvezetői (skipper) és rádiókezelői képesítéseinek másolatát, a hajóátvételkor az eredeti igazolványokkal kell igazolni, hogy a skipper rendelkezik az adott vízterületre előírt érvényes képesítés(ek)kel.

Délután vehetők át a hajók, általában 17 órától. Ez még csak a hajó átvételének kezdete. tehát nem fogunk tudni azonnal útnak indulni.

Ha korai indulást tervezünk, és biztosra szeretnénk menni, rendeljünk extra Early Check-in lehetőséget, amivel némi felárért a cég garantálja, hogy korábban (12-14 óra körül) átvehetjük a hajót.

A hajó leadásakor is lehet nyerni egy kis időt a Late Check-out szolgáltatással, de ez csak kevés cégnél elérhető. Inkább abban lehet megegyezni a chartercéggel, hogy az előző esti kötelező visszatérés helyett csak reggel térjünk vissza a bázisra.

Mindkét esetben meg kell értenünk, hogy a cégnek a biztonságra kell törekednie, hiszen időre van szüksége a minőségi munkához a két csapat közötti váltásnál. Éppen ezért mindkét kényelmi szolgáltatás csak korlátozott számban és kizárólag előre megrendelve vehető igénybe.

Az Early Check-in opció helyett azt szoktuk javasolni, hogy érkezzünk meg időben a bázisra, akár 14-15 óra körül, és jelezzük udvariasan, hogy mi már készen állunk a hajó átvételére. Ha már elkészült a hajó, a cégnek is érdeke, hogy mielőbb átadja, és foglalkozhasson a többivel.. Nem fognak feleslegesen várakoztatni, és ez így mindenkinek megéri.

A hajó lefoglalásakor a chartercég megküldi a szükséges dokumentumokat (szerződés, boarding pass, stb.), amelyekkel átvehetjük a hajót a báziskikötőben.

A chartercég irodájában kezdődik az átvétel. Ekkor be kell mutatnunk a korábban megküldött dokumentumokon felül az érvényes hajóvezetői és rádiókezelői engedélyünket. A charterbázis irodájában elintézzük a papírmunkát, kifizetjük készpénzzel vagy kártyával a kauciót, és a helyszínen fizetendő egyéb tételeket.

Ezután kerül sor a hajó átvételére, ami a check list alapján, tételesen történik és bemutatásra kerülnek a hajó kezelőszervei (technical briefing). A Chart briefing során kapunk egy egyszerűsített útvonaltervet a környékről és hasznos meteorológiai, nautikai és idegenforgalmi információt a hajózáshoz. 

Mindig lehet kérdezni, és kell is, hogy minél több információnk legyen az előttünk álló hétről és az alattunk álló hajóról, amit most látunk először! Ha minden rendben volt, az eligazítás után megkapjuk a hajó papírjait (hajólevél, biztosítás, charterengedély), és akár indulhatunk is! 

Mindenre! Régi szabály, hogy a nagyon laza hajóátadást nagyon szigorú visszavétel követheti… A hajó átadását a chartercég képviselője végzi a check list alapján, lépésről lépésre, tételenként, többnyire angolul. Ha bármi nem teljesen világos, azonnal kérdezzünk, ha bármi nem egyezik, vagy nem működik, jegyezzük fel a check list-re, mert visszaadásnál számon kérhetik rajtunk. Ne elégedjünk meg azzal, hogy elhadarja a dolgokat, győződjünk meg a felszerelés állapotáról és megfelelő működésről is. Ne hagyjuk magunkat lerázni azzal, hogy „látom, tapasztalt skipper vagy, tudsz mindent, ezt sem kell megmutatni!” Nyugodt körülmények legyenek, senki ne zavarja a munkát, de jó, ha még egy hajóstársunk segít az átvételnél, jegyzetel és figyel, nehogy kimaradjon valami. Néhány chartercég már előre megküldi az ellenőrző listát, de a Hasznos linkek menüpontban található „szótár” is segítségre lehet.

Általában lehet. Van ahol ingyenes, van ahol egy autónak ingyenes, van, ahol csak fizetés ellenében parkolhatunk. Az átlagos ár 6-10 Euro/nap/autó. A parkolóhelyek korlátozott száma és az árak miatt mindenképp tájékozódjunk a lehetőségekről

A létszámnak megfelelő mennyiségű ágynemű a legtöbb esetben benne van az alapárban, vagy a kötelező extrákban, a törölköző viszont feláras. Vagy külön megrendelhető, vagy valamelyik extra csomag tartalmazza. A charterhajók konyhai felszereltsége teljesen elegendő egy egyhetes túra hétköznapi étkezéseinek elkészítéséhez, amennyiben nem valami speciális eseményre készülünk (disznóvágás..). Tisztító- és takarítószerekről, szemeteszsákról, wc-papírról azonban magunknak kell gondoskodni. Sok chartercégnél bérelhető hajón használható barbecue szett is, amivel még színesebbé tehetjük gasztronómia szempontból az utat

Általában az átvétel időpontja 17.00 óra, a visszaadás 09.00 óra. Legtöbb chartercég már az előző estére visszatérésre kötelezi a hajókat a báziskikötőbe, de természetesen ez esetben is a hajón éjszakázhatunk. Lehet eltérő időpontot kérni, de csak írásban, megerősítést kérve, és valószínűleg felárat fognak kérni

Igen! Tele tankkal kapjuk a hajót, és úgy is kell visszaadnunk. Ezért az utolsó napi útvonaltervezésnél figyelni kell erre is, mert ha elmulasztjuk a tankolást büntetést kell fizetnünk! A tartalék kannát és a boci benzines kannáját se felejtsük el, és azt sem, hogy komoly dugóra lehet számítani a benzinkutaknál a turnusváltásoknál. A kikötői benzinkutak térképe a hasznos linkeknél!

Igen, a charterhajókon akár az út során is cserélhetünk legénységet, de ezt kizárólag a chartercéggel egyeztetve tehetjük meg. Bár a crew list-en szereplők adatait még a hajózás előtt le kell adni a chartercégnek, azért életszerű, hogy változások történnek. A változást a hajó crew list-jén fel kell tüntetni, hogy hajózás során a hajón lévő személyek azonosak legyenek a crew list-en szereplőkkel. A crew list-en történő változtatás azonban a legtöbb cégnél díjköteles!

A leggondosabb átadás-átvétel ellenére is előfordulhat, hogy valami hibát, esetleg hiányosságot csak a hajózás során veszünk észre. Bármi rendellenességet észlelünk, azonnal értesítsük a chartercéget, ha lehet, írásban (sms, email), hogy nyoma maradjon és készítsünk fotót, videót. Ha a hajózás biztonságát veszélyeztető probléma adódna, szakítsuk félbe az utat, gondoskodjunk a hajó és a legénység biztonságáról, ne barkácsoljunk! A bérbeadó köteles reagálni a panaszunkra és azt a legrövidebb időn belül megoldani. Jobb egy napot ücsörögni egy kikötőben a szervizesre várva, mint kockáztatni, hogy a ma még kezelhető hibának később súlyosabb következményeket legyenek.

Hajó használata

Az évszaknak megfelelő ruházat összeállításán felül fontos szempont a víz és nap elleni védőeszközök: vízhatlan ruházat, vízhatlan elemlámpa, vízhatlan tokok iratoknak, telefonoknak, sapka, naptejek, napszemüveg, továbbá gyógyszerek, különböző 220V-os és 12V-os töltők a telefonhoz, egyéb elektronikai eszközeinkhez. Arra is készüljünk, hogy esetleg vizesek leszünk, tehát legyen mibe átöltözni… Bőrönd helyett rugalmas, könnyen elpakolható táskában vigyük a poggyászunkat, a felesleges dolgokat hagyjuk a kocsiban.

Természetesen igen, életkortól függetlenül. A gyerekek mindenhol tudják magukat jól érezni - ha hagyják őket. Ugyanakkor a hajón szigorú szabályok is vannak. Ennek a kettősségnek a jegyében sokkal jobban kell rájuk figyelni, mint megszokott környezetükben. Mozgásigényük kielégítésére ott a víz, kíváncsiságukra a rengeteg újdonság, amire évekig emlékezni fognak. A biztonságuk fokozása érdekében safety net (beesés elleni védőháló) kérhető extraként. A gyerekekre megfelelő típusú és méretű mentőmellényről azonban a szülőknek kell gondoskodni.

A hajózás csapatmunka, tehát bizonyos mértékig szükség is van a segítségre. Ezen felül is természetesen mindenki részt vehet a hajó navigálásában, kormányzásában a skipper irányítása és felügyelete mellett. Remek alkalom ez arra, hogy elsajátítsuk, vagy elmélyítsük hajós ismereteket, akkor is, ha nem egy kimondott gyakorló túrán vagyunk.

Erről mindig a bérbeadót kell előzetesen megkérdezni. És persze házi kedvencünket... Ma már több szolgáltatónál is van lehetőség kisállatot a fedélzetre vinni - felár ellenében. Kérhető extraként a beesés elleni védőháló is a hajóra.

A hajózásban mindig kényes ügy, még egy „egyszerű nyaraló túránál” sem elhanyagolható kérdés, azonban némi odafigyeléssel tökéletesen kezelhető. A hajó a kikötőkben általában tud 220 Voltra csatlakozni, így a szokásos berendezések használhatók. Úton, vagy horgonyozva azonban csak 12 Volt áll rendelkezésre. Ez normál körülmények között elegendő a hajó alapvető energiaellátására (navigáció, fények, kommunikáció, vízszivattyú, hűtő). Menet közben kerüljük a nagy fogyasztók használatát, kiváltképp az inverter használatát, hogy ne borítsuk fel a ha energiaháztartását.

Nem kell megijedni, nem mindenki hajlamos a tengeri betegségre. Ha mégis, akkor biztos gyógyír egy óra alvás egy fa árnyékában... Megelőzés: igyunk sok folyadékot, az út első napjaiban próbáljunk kipihentek lenni, indulás előtt kerüljük a nagyon fűszeres, zsíros ételeket, és a tömény alkoholt. Ha mégis érezzük, hogy közeleg a baj, ne a kabinban várjuk, hanem kint a friss levegőn, arccal a szélnek. Tekintetünkkel keressünk valami fix pontot (felhő, part, horizont), próbáljuk meg elfoglalni magunkat, de ne olvasással, távcsövezéssel, vagy fényképezéssel, mert az felerősíti a jelenséget. Léteznek különböző gyógyszerek (Dedalon tabletta, Stugeron tabletta, Scopolamin tapasz), az esetleges mellékhatásairól, összetevőiről mindenki tájékozódjon. Sokaknak segítség lehet az akupresszúrás karkötő, mely csillapíthatja a tüneteket.További részletek a Hasznos linkek között.

Igen. A legtöbb hajós erről nem is tud, ugyanakkor komoly büntetésre lehet számítani. A Hasznos linkek között megtalálható az illetékes minisztérium honlapja, ahonnan online vásárolható napi, heti, havi engedély, illetve megtekinthető azon helyek listája, ahol helyszínen megvehető. Kérdés persze, hogy hal jár-e hozzá.

Időnként ugyan szárnyra kap a hír, hogy cápatámadás történt az Adrián, de ezekről rendre kiderül, hogy kacsa.. A tengerben azonban valóban lehetnek veszélyes állatok, ha kisebbek is. A legismertebb a tengeri sün okozta szúrás, de a víz alatt találkozhatunk ennél is veszélyesebbel. Az Adriai tenger legmérgezőbb hala a Weever, vagy Spider Fish, horvátul Pauk. Mérgező tüskéi a skorpió halnál is veszélyesebbek. Alapszabály: csak olyan élőlényhez nyúlunk, amiről egészen biztosan tudjuk, mi az, és mire számíthatunk! Legyen az akár állat, vagy növény a víz alatt.

Ha a kikötő helyett a romantikusabb, természet közelibb horgonyzást szeretnénk választani, bárhol éjszakázhatunk, ha van elegendő energia, víz, élelem a hajón, és persze találunk biztonságos horgonyzóhelyet ahol nem tiltott a horgonyzás. Célszerű a hajó átvételekor a helyismerettel rendelkező kikötői dolgozókat is megkérdezni a legjobb öblökről, hátha tudnak segíteni a zsúfolt helyeket elkerülni. Horvátországban a telepített bójamezőkön kívül ma már a horgonyzóhelyek egy része is fizetős. Ezek listája megtalálható a Hasznos linkek között

Lehet, sőt kell is. Az elmúlt évek eddig soha nem látott teltházakat hoztak az Adriai kikötőkbe. Délután 3-4 óra körül már telnek meg a kikötők. Mivel jó idő esetén a misztrál 11-12 óra körül kezd el fújni, alig maradna időnk vitorlázásra helyfoglalás nélkül. Több alkalmazáson keresztül is lehet foglalni, amivel elég késő délután megérkezni. A legnépszerűbb helyekre már előző nap le kell foglalni a helyet. A legtöbb chartercég hajói regisztrálva vannak a különböző applikációkba, amin keresztül a foglaláskor megkapott kóddal rendelhetünk kikötőhelyet. Míg néhány évvel ezelőtt még kedvezmény járt az online foglalásért, ma már kényelmi felárat számolnak a kikötők. De így is megéri!

Kikötődíjak, belépődíjak, üzemanyagköltség, és természetesen az étel-ital költség. A kikötőkben, bójamezőkön a hajóhossz alapján számított díjak helyenként változnak. Katamaránok esetében a hajóhosszon kívül a dupla szélesség miatt (50-100%) felárral kell számolni. Az egyes Nemzeti Parkok területén akkor is kell belépődíjat fizetni, ha csak áthajózunk a területen. Nemzeti parkok linkje a Linkek között. Motoros hajóknál minden esetben, szélcsendes időszakokban a vitorlásoknál is lehet számottevő az üzemanyag költsége is. Az éttermi fogysztás és a hajón étkezés arányára érdemes odafigyelni, amennyiben költségérzékeny a csapat

Minden kikötőben, vagy közvetlen közelében vannak boltok - talán nem véletlen.. Az induló készletet célszerűbb egy nagyobb szupermarketben beszerezni, de otthon is bevásárolhatunk, amennyiben ragaszkodunk a jól ismert alapanyagokhoz. A kikötői kisboltok alkalmasak a napi apró bevásárlásokhoz, de ezek általában drágábbak a szokásosnál. Előzetes lista alapján a chartercégtől is rendelhetünk feltöltést, ekkor egy lista alapján elintézik helyettünk a bevásárlást, de több cég is szakosodott kikötői kiszállításra. További info a Hasznos linkeknél!

Horvátország hivatalos fizetőeszköze a horvát Kuna, de a turizmus miatt sok helyen lehet Euroban fizetni, a kikötőkben, szállodákban szinte kivétel nélkül. Azonban a kisebb helyeken, boltokban, éttermekben, nem biztos, ezért mindig legyen nálunk elegendő Kuna. Az autópályákat kivéve a benzinkutaknál csak Kunával, vagy kártyával lehet fizetni. A kártyahasználat egyre elterjedtebb, ami elfogadható alternatívát jelent a fizetésre. Összességében - és nagy általánosságban - elmondható, hogy a charterbázisok könyékén a világ szinte minden részén boldogulunk Euróval, de nem nélkülözhetjük a helyi pénz használatát.

Biztosítás charter hajókon

Az összeállítás készítője nem biztosítási szakértő, nem is biztosítási alkusz, így az anyag csak tájékoztató jellegű, melynek célja, általánosságban bemutatni a biztosítási rendszer működését a charterezőknek.

A biztosítások megkötésekor az adott szerződésben foglaltak az irányadóak. A szerződések nyelve jellemzően az angol.

Ez a biztosítás kötelező a chartertevékenységet végző chartercégek számára és az alábbiakra nyújt fedezetet:

  • a bérbeadott hajón keletkezett károkra
    - elemi károk (villámcsapás, szél okozta károk, stb.)
    - műszaki hibák (elektromos zárlat, motorhiba, stb.)
  • valamint a bérlő által okozott károkra
    - a bérelt hajón
    - harmadik félnek

A charterengedéllyel nem rendelkező hajóknál ezért nem minden esetben működik a „csak kölcsön adta a tulajdonos”, ugyanis erre az esetre az alap felelősségbiztosítás nem érvényes, külön biztosítást kell kötni!

A charterhajók biztosítása nem terjed ki a vétkes hanyagság és szándékosság esetére:

  • a felelős személy (skipper) hajóvezetésre való alkalmatlansága
    - fizikai értelemben (ittasság, egyéb bódultság)
    - formálisan (megfelelő képesítés hiánya / érvénytelensége)
  • a hajózási szabályok szándékos megszegése, figyelmen kívül hagyása
    - a károk kötelező elkerülésének vagy csökkentésének elmulasztása
    - kihajózás tiltás ellenére (rossz időjárás)
    - részvétel versenyen, a kiegészítő biztosítás nélkül

Ne felejtsük el, hogy egy esetleges káreseménynél a biztosító keresni fogja a kizáró okokat, hogy ne fizessen, tehát ha van olyan, akkor meg is fogja találni azokat.

Mint minden biztosításnál, a charterhajók biztosításának is van önrésze! Ennek a neve a kaució/deposit, azaz biztonsági letét, amit a bérlő fizet.

  • A kaució egyben a felső határa a bérlő anyagi felelősségének (ha nincsenek kizáró okok)
  • A kaució visszajár a hajó és felszerelésének hiánytalan és sérülésmentes leadásakor

Milyen jellegű károk esetén használhatja fel a chartercég a kauciót? Legjellemzőbb példák:

  • Hajón történt sérülések
    - Ütközés (másik hajóval, sziklával, partfallal)
    - Feltekert kötél a propelleren
    - Vitorlázat és kötélzet sérülései
  • Hiányzó vagy sérült felszerelés
    - Csörlőkar, puffer, csáklya, fedélzeti matracok, SUP evező, stb.
    - Konyhai, egyéb belső felszerelés, pl. ablakok, zárak
    - WC eldugulása (leggyakoribb ok!)
  • Szerződésben előírtak be nem tartása
    - Késés a hajó leadásakor
    - Tankolás elmulasztása
    - Kifizetetlen kikötői számla!
  • Harmadik félnek okozott kár
    - Ütközés következtében sérülés másik hajón
    - Kikötői mooring kötél megrongálása (általában ezt a helyszínen kell rendezni)
    - Természeti környezetben okozott kár (pl. korall)

Bármilyen meglepő is, de a kaució levonásával végződő káresemények általában nem a hajózás során történt haváriák, hanem a legénység által okozott kisebb-nagyobb károk, veszteségek a hajó felszerelésében.

  • Mire nem nyújt fedezetet a kaució?
    - Horgony és horgonylánc elvesztése
    - Dingi és külmotor elvesztése
    - Extra felszerelések (pl. spinnaker, gennaker), amire épp ezért extra kauciót is szoktak kérni.

A dingi legtöbb esetben nem lopás, hanem a nem megfelelő rögzítés miatt tűnik el, pláne a zavart hullámzású, zsúfolt, nagy forgalmú horgonyzóhelyeken. Rögzítsük jól a dingit duplán vagy vegyük fel a fedélzetre!

A kaució befizetése helyett vagy az összeg mérséklésére választható a kaució-biztosítás (deposit insurance, damage waiver), amit biztosítási díj ellenében köthetünk meg. Ez a díj nem jár vissza!

A biztosításnak két típusa van:

  • Önrész (letét) nélkül – nyilván magasabb díjért
  • Csökkentett letéttel – alacsonyabb díjért

A csökkentett letét rendszerét azért preferálja a legtöbb cég, mert a nulla deposit mellett elszaporodtak pl. az elveszett csörlőkarok, és logózott poharak, edények (szuvenír), valamint a cégek védtelenné váltak az elmaradt tankolások és késések esetén, mivel nem tudtak szankcionálni. Ezt párszáz Euro csökkentett deposit megoldotta.

Több chartercég kínál csomagban kaució-biztosítást, akár kötelezően is. Igaz, a Care-free csomag 440 Euro, de a transit log mellett tartalmazza az önrész nélküli kaució-biztosítást, külmotort, wifit, biztosítást, parkolót, sőt, az idegenforgalmi adót. A hajóleadás viszont egyszerűsödik, mivel nem kell a búvárra várni…

A kaució-biztosítás fizethető:

  • helyszínen, készpénzben a megadott valutanemben vagy bankkártyával
  • előre, a hajó bérleti díjával és az egyéb megrendelt extrákkal együtt

A hajóleadáskor a chartercég azonnal feloldja a kaució összegének foglalását a kártyáról, így a saját bankunk az, aki hetekig „ül” a pénzünkön, pl. az OTP esetében 30 napig.

A kaució-biztosítás és kaució együtt?

A legtöbb cégnél a kaució-biztosítás megkötésekor mentesülünk a kaució megfizetése alól. Azonban vannak chartercégek, ahol a kaució-biztosítás megkötése esetén is be kell fizetnünk a kaució teljes összegét. Ez esetben egy esetleges káresemény után a chartercég levonja a kárt a befizetett összegből és számlát ad róla, ami alapján a biztosító közvetlenül a bérlőnek fizet. Ugyanez a helyzet abban az esetben, amikor a bérlő saját kaució biztosítást köt, amire szintén van lehetőség.

A kaució-biztosítás általában a helyszínen is megköthető, de jobb előre tisztázni, hogy elérhető-e, és milyen feltételek mellett, mert ebben alapvető eltérések lehetnek.

Egyre több úti célon követelik meg a Covid 19-hez köthető (orvosi kezelés, karantén, stb.) esetekre is érvényes biztosítás meglétét a beutazáshoz.

Amit mi az utazásainkhoz szoktunk kötni, és a honlapunkon online elérhető:

  • alapáron érvényes tengeri hajózásra, akár nyílttengeri, óceáni átkelésre is
  • a „szokásos” poggyász és balesetbiztosításban foglaltakon felül tartalmazza
    - az esetleges mentési költségeket
    - palackos merülés utáni dekompressziós kamra költségeit

Utasbiztosítást több biztosító társaság is kínál, azonban különböző tartalommal. A legtöbb biztosítónál vitorlázásra (kedvtelési célú hajózásra) csak extra felár mellett köthető biztosítás. Figyeljünk erre!

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával ingyenes sürgősségi betegellátásban részesülünk az EU országaiban!

  • Ennek hiányában mindent a helyszínen ki kell fizetni!
  • Természetesen mindenről számlát kapunk, ami alapján a biztosító megtéríti a költségeinket - ha rendelkezünk érvényes utasbiztosítással.

Volt már ilyen esetünk, a biztosító a számlák benyújtása után egy héttel átutalta a teljes összeget. Ettől függetlenül javasoljuk az Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylését. Ingyenes, és néhány napon belül átvehető.

A honlapunkon online megköthető a Mondial Assistance útlemondás-biztosítás arra az esetre, ha valamilyen rendkívüli okból lemondani kényszerülünk az utat.

Biztosított események:

  • súlyos betegség, baleset, műtét, oltás-elviselhetetlenség, kórházi kezelés
  • a biztosítás megkötése és az utazás lefoglalása után, orvos által igazolt várandósság
  • munkahely váratlan elvesztése a munkaadó által történő váratlan felmondás által
  • a biztosított házastársa által benyújtott bontókereset benyújtása
  • végzős osztály vagy érettségi sikertelen elvégzése/letétele
  • A csoportos storno biztosítás pedig akkor is érvényes, ha csapatunknak akár csak egy tagja miatt meghiúsul az utazás.

Figyelem! A „meggondoltam magam” nem biztosítási esemény!!!

Hasznos linkek

Partnereink

Ocean Sailing SE

Mondial

 

Armada Logo

 

Bahart Regatta